Сьогодні, Міністерство Внутрішньої Безпеки (DHS) оголосило про продовження Статусу Тимчасового Захисту (TPS) України на 18 місяців, з 20 жовтня 2023 року по 19 квітня 2025 року, у зв’язку з війною, що триває, і надзвичайними умовами в Україні, які перешкоджають безпечному поверненню людей.

На додаток до продовження TPS для України DHS оголосило про перепризначення TPS для України на другий термін. Це відкриває нові права для громадян України (та осіб без громадянства, які останнім часом проживали в Україні), які прибули після 11 квітня 2022 року та проживали у Сполучених Штатах 16 серпня 2023 року, щоб подати заявку на другий термін TPS. Перший термін TPS діятиме до 19 жовтня 2023 року.

** Зверніть увагу, що новий 18-місячний термін дії TPS починається не раніше 20 жовтня 2023 р. Таким чином, новий період Статусу Тимчасового Захисту триває з 20 жовтня 2023 р. до 19 квітня 2025 р. Однак особи можуть розпочати реєстрацію (або перереєстрацію , якщо вони в даний час володіють TPS) 21 серпня 2023 **

Початкові кандидати на отримання TPS, які мають право на новий змінений термін, повинні подати Форму I-821 «Заява про Статус Тимчасового Захисту» протягом первісного періоду реєстрації, який триває з 21 серпня 2023 р. по 19 квітня 2025 р. Кандидати можуть подати Форму I-821 онлайн. При подачі нової заяви TPS заявники також можуть одночасно запитати Документ про Дозвіл на Роботу (EAD), надіславши заповнену Форму I-765 «Заява на Дозвіл на Роботу» разом зі своєю Формою I-821, яку також можна подати онлайн. Або заявники можуть подати заявку на EAD окремо пізніше.

Поточні власники TPS, які хочуть продовжити свій статус TPS, повинні своєчасно перереєструватися на TPS протягом 60-денного періоду перереєстрації з 21 серпня 2023 р. по 20 жовтня 2023 р., щоб гарантувати, що вони збережуть свій TPS та дозвіл на роботу без проміжку . Служба громадянства та імміграції США (USCIS) автоматично продовжує раніше видані EAD до 19 жовтня 2024 р., оскільки не всі особи, які повторно зареєструвалися, можуть отримати новий EAD до закінчення терміну дії поточного EAD.

USCIS продовжить обробляти заявки, що очікують розгляду, подані під колишнім позначенням TPS для України. Особам, які мають очікувану на розгляд Форму I-821, Заяву про Статус Тимчасового Захисту, або пов’язану з нею Форму I-765, Заяву про Дозвіл на Роботу, не потрібно повторно подавати будь-яку заяву. Якщо USCIS схвалить Форму I-821 або Форму I-765, що очікує розгляду, подану під попереднім позначенням TPS для України, USCIS надасть індивідуальний TPS до 19 квітня 2025 року і видасть EAD, дійсне до тієї ж дати.

Детальнішу інформацію про TPS можна знайти нижче. У Повідомленні Федерального Реєстру також пояснюються критерії прийнятності, терміни та процедури, необхідні нинішнім власникам TPS (бенефіціарам) для перереєстрації та продовження їх EAD, а також те, як нові заявники можуть подати початкову заявку відповідно до нового зміненого терміну та подати заявку на EAD.

The Ukraine Immigration Task Force вдячна секретареві Алехандро Н. Майоркасу (Alejandro N. Mayorkas) та Міністерству Внутрішньої Безпеки (DHS) за продовження та зміну статусу Тимчасового Захисту (TPS) для України, який забезпечує життєво важливий захист у Сполучених Штатах для багатьох українців, які рятуються від руйнівних процесів. війни, небезпечних умов, гуманітарних катастроф та невимовних звірств проти мирних жителів.

Що таке Статус Тимчасового Захисту (TPS)?

Статус Тимчасового Захисту (TPS) — це тимчасовий імміграційний захист, який надається громадянам певних країн, які не можуть повернутися до своїх країн через продовжений збройний конфлікт, екологічну катастрофу або інші небезпечні умови, визначені Державним Департаментом США. Особи, яким надається TPS, захищені від висилки зі Сполучених Штатів і мають право працювати, якщо вони отримують дозвіл на роботу через TPS. Особи, які отримали TPS, також можуть подати заяву на отримання дозволу на виїзд за кордон та повернення до США.

Коли починається та закінчується період дії нового TPS для українців?

Міністерство Внутрішньої Безпеки перепризначило Україну на другий термін TPS на 18 місяців, починаючи з 21 серпня 2023 року. Якщо заявнику буде надано TPS, статус TPS діє лише до закінчення періоду перепризначення України, незалежно від заяви чи погодження дати. Поточний період TPS для України діє до 19 квітня 2025 року.

Які українці мають право подати заявку на TPS?

Громадяни України (та особи без громадянства, які останнім часом проживали в Україні), які прибули до США 16 серпня 2023 р. або раніше і фізично постійно перебувають у США з 20 жовтня 2023 р. можуть подати заявку на TPS. Кандидати повинні бути фізично присутніми в США при подачі заявки на TPS. Українці, які приїхали до США після 16 серпня 2023, не мають права подавати заявку на TPS протягом нового періоду реєстрації.

Яка різниця між «безперервним проживанням» і «безперервною фізичною присутністю»?

Безперервне проживання означає проживання в Сполучених Штатах протягом усього періоду, зазначеного у вимогах TPS. Українці повинні були проживати в США не пізніше 16 серпня 2023 року. Щоб підтвердити місце проживання, заявники можуть надати такі докази, як рахунок за комунальні послуги, датований 16 серпня 2023 року або раніше, щоб підтвердити, що вони проживали в США на цю дату.

Безперервна фізична присутність означає фактичну фізичну присутність у Сполучених Штатах протягом усього зазначеного періоду. Українці повинні фізично перебувати в США станом на 20 жовтня 2023 року (дата початку нового терміну TPS). Щоб підтвердити безперервну фізичну присутність, заявники можуть надати такі докази, як-от паспорт, запис I-94 або іншу документацію, як-от рахунок за комунальні послуги, що підтверджує їхню фізичну присутність станом на 20 жовтня 2023 року.

Щоб отримати право на новий термін TPS, українці повинні продемонструвати, що вони обидва безперервно проживали в США 16 серпня 2023 року або раніше І що вони постійно фізично перебували в США з 20 жовтня 2023 року (дата, коли новий TPS термін починається).

Які імміграційні статуси можна застосовувати для TPS?

TPS доступний незалежно від поточного імміграційного статусу в США, за винятком тих, хто є громадянином США або законним постійним жителем (власником грін-карти). Однак право на участь може бути притримане, якщо особа була засуджена за будь-який кримінальний злочин або дві або більше провин, скоєних у Сполучених Штатах. Особам, які будь-коли були арештовані, звинувачені або засуджені за злочин, рекомендується поговорити з експертом з імміграційного законодавства, перш ніж подавати заявку на TPS. Крім того, може знадобитися отримання Свідоцтва про рішення щодо кожного питання.

Тим, хто раніше подавав заяву про надання притулку та чекає на розгляд справи, слід поговорити з адвокатом перед поданням заяви на TPS, оскільки між притулком і TPS може бути певна взаємодія.

Чи можуть особи з гуманітарним паролем подати заявку на TPS?

Особи з гуманітарним паролем, які перебувають за програмою Uniting for Ukraine або особи, які отримали пароль на південно-західному кордоні, можуть подати заяву на участь у програмі TPS, якщо вони відповідають критеріям прийнятності. Особи з гуманітарним паролем не зобов’язані подавати заяву на отримання TPS, але вони можуть зробити це, щоб продовжити своє перебування у Сполучених Штатах.

Якщо особи, з гуманітарним паролем, подають заявку та набувають Статус Тимчасового Захисту, TPS не скасовує їх статус гуманітарного пароляособи можуть одночасно мати і TPS, і гуманітарний пароль одночасно. Українці з гуманітарним паролем і з TPS також матимуть право на отримання пільг з гуманітарним паролем до тих пір, поки їх термін пароля буде дійсним. Насправді, українці з гуманітарним паролем також повинні зберігати цей статус протягом дійсного періоду одночасно з їх TPS, якщо вони хочуть продовжувати мати доступ до своїх пільг з гуманітарного паролю.

Українці з гуманітарним паролем, які залишаються в Сполучених Штатах на TPS після закінчення терміну їхнього гуманітарного пароля, будуть захищені від вилучення, але вони більше не будуть мати право на льготи за гуманітарним паролем.

Як українцям, які вже мають TPS, перереєструвати на новий термін TPS?

Владельцы TPS можуть перереєструватися на TPS, за Формою I-821 — Заява про Отримання Статусу Тимчасового Захисту. У Частині 1 на сторінці 1 встановіть флажок 1.b. що означає «Це моє заява на перереєстрацію TPS».

** Поточні власники TPS, які бажають продлити свій статус TPS, повинні перереєструватися в TPS протягом 60-денного періоду перереєстрації з 21 серпня 2023 р. по 20 жовтня 2023 р., щоб гарантувати збереження свого TPS і дозвіл на роботу без переривання. **

Заявники можуть подати заявку онлайн або поштою. Заявники можуть подати заявку онлайн через веб-сайт Служби Громадянства та Імміграції США (USCIS), зареєструвавшись або використовуючи свій кабінет USCIS. Заявки також можна надіслати поштою на адресу, вказану на цій сторінці в залежності від штату подачі, в якому вони знаходяться: https://www.uscis.gov/humanitarian/temporary-protected-status/temporary-protected-status-designated-country-ukraine

Як і коли українці можуть уперше подати заявку на TPS?

Особи з України, які перебувають у США, мають подати заяву на отримання Статус Тимчасового Захисту. Він не надається автоматично. Щоб подати заявку на TPS, заповніть Форму I-821, Заява про Статус Тимчасового Захисту. У розділі 1 на сторінці 1 встановіть прапорець 1.a. що означає «Це моя первісна (перша) заява на отримання Статусу Тимчасового Захисту (TPS)».

Кандидати можуть подати документи онлайн або поштою. Заявники можуть подати заявку онлайн через веб-сайт Служби Громадянства та Імміграції США (USCIS), зареєструвавшись або використовуючи свій обліковий запис USCIS. Заявки також можна надсилати поштою на відповідну адресу, вказану на цій сторінці для штату подачі, де вони знаходяться: https://www.uscis.gov/humanitarian/temporary-protected-status/temporary-protected-status-designated-country-ukraine

Заявники, які вперше прибули до США в період з 12 квітня 2022 р. по 16 серпня 2023 р., можуть почати подавати заявки протягом нового періоду реєстрації, який починається 21 серпня 2023 р. до 19 квітня 2025 року.

Зверніть увагу, що заявники, які вперше прибули до США 11 квітня 2022 р. або раніше, але не подали заявку на перший термін дії TPS, який закінчується 19 жовтня 2023 р., можуть подати заявку на перший або другий термін TPS. Якщо їхню заявку на TPS буде схвалено, вони автоматично отримають TPS до кінця нового терміну, який закінчується 19 квітня 2025 року.

Якщо заявнику надається TPS, Статус Тимчасового Захисту набирає чинності з дати затвердження заявки Службою Громадянства та Імміграції США, а не з дати отримання заявки.

Зверніть увагу, що через велику кількість заявок обробка заявок TPS може тривати до 6-8 місяців.

Які документи необхідні для подання заяви на TPS вперше?

Щоб подати заявку на TPS, вам потрібно буде показати, що 1) ви з країни, позначеної TPS (наприклад, України), 2) ви прибули до США не пізніше зазначеної дати (16 серпня 2023 р.) і 3) ви фізично знаходилися в США з 20 жовтня 2023 року.

Ось список документів, які необхідно надати під час подання заявки на TPS:

  • Підтвердження особистості та громадянства
    • Паспорт, свідоцтво про народження з фотографією або документ, що засвідчує особу вашої країни з фотографією та/або відбитком пальця.
  • Підтвердження дати вашого в’їзду до США.
    • В’їзний штамп у паспорті, запис про в’їзд/виїзд I-94 або інші документи, що підтверджують ваш в’їзд до США 16 серпня 2023 року або раніше.
  • Доказ вашого проживання у США. До них можуть належати:
    • Записи з місця роботи (оплачувані квитанції, форми W-2, податкові виписки IRS, державна перевірка податкової декларації штату, листи від вашого роботодавця, виписки з банків, з якими ви вели справи).
    • Квитанції про оренду, рахунки за комунальні послуги (газ, електрику, телефон тощо), квитанції або листи від компаній із зазначенням дат отримання послуги.
    • Шкільні записи (табель успішності, листи тощо) зі шкіл, які ви чи ваші діти відвідували в США, із зазначенням назв шкіл та дат відвідування.
    • Лікарняні чи медичні записи про лікування, яке отримали ви чи ваші діти, із зазначенням назви медичного закладу та дат лікування чи госпіталізації.
    • Заяви від церков, спілок чи інших організацій, що стосуються вашого місця проживання та ідентифікують вас на ім’я.
    • Інші різні документи, такі як свідоцтва про народження ваших дітей, що народилися тут, датовані банківські перекази та транзакції, листи, картка Соціального Страхування США, права водія, карта Selective Service, контракти, іпотечні кредити, страхові поліси тощо.
  • Записи судових рішень щодо осіб, які були коли-небудь заарештовані, звинувачені або засуджені за кримінальний злочин.

Чи є прострочені паспорти прийнятними формами ідентифікації для встановлення громадянства та особистості?

Паспорти з терміном придатності, що минув, приймаються для встановлення громадянства та особистості. Однак USCIS може запитати додаткові докази громадянства або особистості, якщо виникає запитання, чи заявник продемонстрував ці вимоги.

Чи потрібно заявникам TPS перераховувати всі країни, до яких вони коли-небудь подорожували, чи тільки ті країни, де вони залишилися після від’їзду з України?

Заявникам TPS необхідно вказати лише країни, в які вони в’їхали під час поїздки до Сполучених Штатів України. До них відносяться країни, в яких вони жили, а також ті, якими вони подорожували. У Формі I-821, Частина 11, «Додаткова інформація», заявники можуть вказати дати, коли вони перебували в цих країнах, та будь-який імміграційний статус, який вони мали під час перебування у цих країнах.

Чи можуть особи з подвійним громадянством подати заяву на отримання TPS?

USCIS заявив, що наявність подвійного громадянства не позбавляє людини права на отримання TPS, якщо вона може задовольнити вимогу громадянства країни, зазначеної TPS.

Однак заява особи з подвійним громадянством може бути розглянута з більш ретельною перевіркою для визначення її «чинного громадянства». Це включає перевірку того, як заявник в’їхав до Сполучених Штатів, який паспорт він використав для поїздки до Сполучених Штатів і як він вказав своє громадянство в інших державних формах та заявах, а також документальних підтверджень свого громадянства.

Крім того, заявнику, можливо, доведеться подолати бар’єр “твердого переселення” для TPS. Проста наявність паспорта країни, яка не входить до TPS, сама по собі не може стати серйозною проблемою переселення, якщо вони не в’їхали до цієї країни до прибуття до Сполучених Штатів. З іншого боку, якщо вони в’їхали в країну, що не входить до TPS, і отримали пропозицію про надання статусу постійного жителя, громадянства або іншого типу постійного переселення до цієї країни (або в третю країну), їх можуть вимагати довести, що вони не підлягають твердому врегулюванню, надавши докази того, що не було жодних суттєвих зв’язків із цією країною або що в країні, що не входить до TPS (чи третьої), існували обмеження.

Отже, хоча наявність подвійного громадянства не забороняє заявнику подавати заявку на отримання TPS, випадок кожної людини буде розглядатися індивідуально, і USCIS має значну свободу дій щодо того, чи відповідає заявник стандартам відповідності TPS.

Чи повинен кожен член сім’ї подавати заяву на отримання TPS?

Так, кожен член сім’ї повинен подати окрему заяву на отримання TPS, і кожен заявник повинен включити плату до своєї заяви, якщо сім’я не подає заяву на звільнення від плати. Кожен заявник повинен індивідуально відповідати вимогам прийнятності TPS. Члени сім’ї можуть подавати заяви одночасно або в різний час.

У який термін українці можуть подати заявку на TPS?

Новий перепризначений період TPS для України спливає 19 квітня 2025 року. Ті, хто має право на новий термін TPS, можуть подати заявку на участь у TPS у будь-який час протягом періоду реєстрації на другий термін до закінчення терміну дії 19 квітня 2025 року.

Чи мають українці, які вже подали Форму I-821, Заяву про Статус Тимчасового Захисту, повторно подати свою заяву TPS, якщо вона перебуває на розгляді?

USCIS продовжить обробку заяв, що очікують розгляду, поданих у рамках попереднього періоду призначення TPS для України, який розпочався у квітні 2022 року. Особам, які мають очікувану на розгляд Форму I-821, Заяву про Статус Тимчасового Захисту та/або пов’язану з нею Форму I-765, Заяву про Дозвіл на Роботу, не потрібно повторно подавати будь-яку заяву. Якщо USCIS схвалить очікувану на розгляд Форму I-821 або Форму I-765, подану під попереднім позначенням TPS для України, USCIS надасть індивідуальний TPS до 19 квітня 2025 року і видасть EAD з терміном дії до тієї ж дати.

Як українцям, які вже мають TPS, продовжити свій Статус Тимчасового Захисту?

Поточні власники TPS, які бажають продовжити свій статус TPS, повинні своєчасно перереєструватися протягом 60-денного періоду перереєстрації з 21 серпня 2023 р. до 20 жовтня 2023 р., щоб гарантувати, що вони збережуть свій TPS та дозвіл на роботу без паузи. Служба Громадянства та Імміграції США (USCIS) автоматично продовжує раніше видані EAD до 19 жовтня 2024 р., оскільки не всі особи, які повторно зареєструвалися, можуть отримати новий EAD до закінчення терміну дії їх поточного EAD.

Чи допускаються українці з TPS до роботи?

Українці, які хочуть працювати, але ще не мають дозволу на працевлаштування або чий дозвіл на працевлаштування спливає, повинні подати Форму I-765, Заяву про Дозвіл на Роботу для TPS. Форма I-765 може бути подана або одночасно із заявкою TPS, або пізніше.

Зверніть увагу, що українці, які мають певні статуси, такі як гостьова віза B-2, мають проконсультуватися з адвокатом щодо своїх можливостей працевлаштування, оскільки ці статуси не дозволяють власнику візи працювати під час перебування за візою. Особи, які вирішили працювати з візою B-2, можуть порушити свій візовий статус і більше не зможуть використовувати цю візу, щоб залишитися чи повернутися до США.

Чи мають право на будь-які пільги українці з ТПС??

Наявність TPS сама по собі не дає жодних пільг федерального рівня, пропонованих Office of Refugee Resettlement (ORR), перерахованих тут:

https://ukrainetaskforce.org/wp-content/uploads/2022/06/Ukrainian-Community-Outreach-Resource-Sheet.pdf
https://www.acf.hhs.gov/orr/fact-sheet/benefits-ukrainian-humanitarian-parolees

Проте українці, які мають право на отримання державних пільг за допомогою через гуманітарний пароль або іншого імміграційного статусу, продовжують мати право на ці пільги доти, доки вони залишаються в межах чинного строку пароля чи імміграційного статусу, який надає ці пільги.

Крім того, деякі штати та/або місцеві муніципалітети можуть пропонувати пільги особам, які мають TPS, залежно від багатьох факторів. Щоб дізнатися більше про те, які пільги може пропонувати ваш штат, відвідайте цю сторінку:

Find Resources and Contacts in Your State | The Administration for Children and Families (hhs.gov)

Чи можуть українці з TPS виїжджати за межі США?

Українці, які мають TPS та бажають виїхати за межі США, повинні спочатку подати заяву на отримання дозволу на поїздку до USCIS. Якщо USCIS схвалить їх запит, власнику TPS буде видано Форму I-512T «Дозвіл на В’їзд Негромадянина до Сполучених Штатів», яка буде доказом попередньої згоди DHS на його виїзд за межі США. Після повернення з поїздки за кордон, українці з чинною формою I-512T пройдуть співбесіду зі співробітником Митної та Прикордонної Служби США (CBP). Якщо офіцер CBP визначить, що українці мають право на повторний в’їзд до США, вони допустять їх до статусу TPS після повернення.

Якщо українцям необхідно виїхати за межі Сполучених Штатів, але USCIS все ще розглядає їхні заяви TPS, вони все одно можуть подати заяву на отримання дозволу на подорож. Якщо USCIS схвалить їх запит на дозвіл на поїздку до схвалення їхніх заяв TPS, USCIS видасть їм Форму I-512L, Попередній Парольовий Документ (APD), який стане доказом попередньої згоди DHS на їхній виїзд за межі Сполучених Штатів.

Щоб подати заявку на отримання дозволу на поїздку TPS або попередній паролевий документ, заявники повинні заповнити Форму I-131 «Заява на Проїзний Документ» та вибрати тип 1.d у Частині 2 «Тип заяви». Заявники, які подають Форму I-131 разом із Формою I-821, мають надіслати свої форми на адресу, вказану для України. (Натисніть «Статус Тимчасового Захисту» у меню вгорі ліворуч, щоб знайти список країн, для яких діє TPS, а потім натисніть «Україна»). Адреси для подання на сторінку Форми I-131.

Зверніть увагу, що особи, які мають статус TPS, але залишають Сполучені Штати без попереднього отримання дозволу на в’їзд від TPS, можуть втратити статус TPS і їм може бути відмовлено у повторному в’їзді до Сполучених Штатів. Крім того, особам, які мають очікувану на розгляд заяву на отримання TPS і залишають Сполучені Штати без попереднього отримання попереднього паролевого документа, може бути відмовлено у наданні TPS, і їм може бути відмовлено у повторному в’їзді до Сполучених Штатів.

Для отримання додаткової інформації про подорожі з TPS та гуманітарним паролем, прочитайте нашу Статтю про Подання Заяви на Виїзд за Межі США з TPS та Гуманітарним Паролем.

Що станеться, коли закінчиться період дії TPS для України?

Коли період TPS закінчується, особи, які мають TPS, повертаються до імміграційного статусу, який вони мали до отримання TPS, якщо тільки цей статус не минув або особа успішно не набула нового імміграційного статусу.

Чи можуть українці, які вже мають TPS, продовжити свій статус TPS після закінчення терміну його дії?

Міністерство Внутрішньої Безпеки ухвалить рішення про перепризначення або продовження поточного періоду TPS для України не менше ніж за 60 днів до закінчення терміну дії TPS. Якщо TPS продовжується для України, українці, які мають TPS, мають перереєструватися протягом оголошеного 60-денного періоду перереєстрації. Українці не повинні повторно реєструватися в TPS доти, доки не розпочнеться новий період перереєстрації для України, оскільки USCIS не може розглядати їх заяви до дати набуття чинності продовженням.

Чи забезпечує TPS шлях до громадянства США?

TPS автоматично не надає особі шлях до громадянства чи законного постійного місця проживання (грін-картка). Однак особа зі статусом TPS, яка в іншому має право на постійне проживання, може подати заяву на отримання цього статусу. Аналогічно, особа, яка отримує право подати заяву на постійне проживання, поки вона має статус TPS (наприклад, якщо вона одружується з громадянином або постійним жителем США), може подати заяву на отримання грін-картки.

Де українці можуть отримати допомогу у поданні заяви на TPS?

The Ukraine Immigration Task Force співпрацює з HIAS та іншими організаціями, щоб запропонувати клініки для українців, яким потрібна допомога у подачі заявки на TPS.

HIAS та Управління Нових Американців щомісяця, починаючи з Жовтня 2023 року, пропонують віддалені клініки, щоб допомогти українцям подати Форму I-821, Заяву на Отримання Статусу Тимчасового Захисту, Форму I-765, Заяву на Отримання Дозвіла на Роботу та Форму I-912. Запит на Відмову від Плати. Ці віддалені клініки будуть доступні доти, доки українці мають право подати заявку на TPS. Клініки проходять віртуально з живими адвокатами та перекладачами. Будь-який житель США, який має право подати заявку на TPS, може відвідувати ці клініки віддалено. Щоб підписатися на допомогу, відвідайте цю сторінку: Remote TPS Clinics

Українці також можуть підписатись на отримання допомоги в реєстрації TPS через некомерційну організацію Lawyers for Good Government, яка пропонує допомогу в подачі заявки на TPS: http://L4GG.org/TPS-Ukraine.

Особи також можуть ознайомитися з HIAS Набором Інструментів TPS для Кандидатів Pro Se, який містить рекомендації щодо TPS та інструкції з подання заявок.

Зображення від @anyaivanova на Freepik.com.