Українці, які перебувають у Сполучених Штатах на умовах гуманітарного паролю та/або  Статусу Тимчасово Захисту (TPS) і бажають виїхати за межі Сполучених Штатів, повинні спершу подати заяву в USCIS на отримання проїзного документа, заповнивши форму I-131 «Заява на проїзний документ». Тип проїзного документа, який ви отримаєте, залежатиме від того, який статус ви маєте на момент затвердження такого документа.

Процедури оформлення проїзного документа можуть бути дещо заплутаними після нещодавніх змін і нових процедур, які набули чинності минулого року. Нижче наведені деякі роз’яснення USCIS, які пояснюють різницю між подорожами осіб які мають гуманітарний пароль (U4U) та подорожами осіб які мають Статус Тимчасово Захисту (TPS).

Навіщо вам потрібен проїзний документ перед виїздом із Сполучених Штатів?

Проїзний документ служить попереднім дозволом для негромадян (іноземців) на виїзд із Сполучених Штатів на певний період часу та повторний в’їзд без візи.

Які типи проїзних документів доступні для осіб які мають гуманітарний пароль (U4U) та/або Статус Тимчасово Захисту (TPS)?

Є 3 (три) основні типи проїзного документу, які видає USCIS особам, які в’їхали на умовах гуманітарного паролю («UHP», які в’їхали на умовах програми «Єднаймося для України» (U4U), або «DT» на південному кордоні та/або які мають статус TPS).

1. Форма I-512L, Проїзний Документ (Advance Parole Document (APD)) — це загальний проїзний документ, який видається негромадянам (іноземцям) для виїзду зі США та повторного в’їзду без необхідності повторного подання заяви на в’їзд.

  • Зазвичай він видається на один рік.
  • Наразі заявки на отримання проїзного документу можна подавати лише поштою.
  • Проїзний Документ дозволяє особам, які повертаються після подорожі, повторно в’їхати, але не надає таким особам жодних нових прав чи статусів.

2. Форма I-512T, “Authorization for Travel by a Noncitizen to the United States” (Дозвіл на Поїздку Негромадянина (іноземця) до Сполучених Штатів (тобто Проїзний Документ TPS) — це особливий тип проїзного документу, який видається лише особам, які наразі мають TPS статус.

  • Зазвичай він дійсний до кінця поточного терміну TPS, доки власник має право на TPS (має TPS статус).
  • Наразі заявки на отримання Проїзного Документу TPS можна подавати лише поштою.
  • Проїзний Документ TPS дозволяє особам, які повертаються, в’їхати на умовах статусу TPS.

3. Emergency Advance Parole (Екстрений Проїзний Документ – на випадок надзвичайної ситуації) – це тимчасовий дозвіл на подорож, який надається особам, які можуть продемонструвати термінову потребу покинути США якнайшвидше через надзвичайну ситуацію та не можуть дочекатися затвердження звичайного проїзного документа.

  • Для отримання Екстреного Проїзного Документу необхідно записатись на зустріч з офіцером імміграційної служби у вашому місцевому офісі USCIS, і офіцер має право схвалити або відхилити  ваш запит.
  • Особи мають право зробити запит на Екстрений Проїзний Документ  до або після подачі заявки на звичайний Проїзний Документ (Advance Parole Document) або Проїзний Документ  TPS.
  • Екстрений Проїзний Документ дозволяє особам, які повертаються, повторно в’їхати до Сполучених Штатів, навіть якщо вони не мають форми I-512L або I-512T.

Який Тип Проїзного Документу ви отримаєте, коли подаєте заявку?

Хоча більшість негромадян (іноземців) подадуть однакову, форму I-131, «Заява на проїзний документ», тип проїзного документу, який ви отримаєте, залежатиме від того, який статус ви маєте на момент схвалення проїзного документу. Деяким українцям, які в’їхали на умовах гуманітарного паролю у 2022 році, пізніше був наданий TPS статус. Інші українці, які в’їхали умовах гуманітарного паролю по програмі U4U, зараз подають заявки на TPS.

** Важливо знати, що особи можуть мати гуманітарний пароль і TPS статус одночасно. TPS статус НЕ позбавляє особу статусу отриманого через гуманітарний пароль або пільг, які особа має право отримати на підставі такого статусу (паролю) **

  • Особи, які мають статус на підставі гуманітарного паролю (humanitarian parole) та не подали заявку на TPS, мають право отримати лише форму I-512L (Проїзний Документ (Advance Parole Document)).
  • Особи, яким уже надано TPS, і які знаходяться в статусі TPS буде видана форма I-512T (Проїзний Документ TPS).
  • Особам, які подали заявку на TPS, але не отримали TPS до того, як їхній проїзний документ затверджений, буде видана форма I-512L (Проїзний Документ (Advance Parole Document)).
  • Особам, які попадуть запит на Екстрений Проїзний Документ, буде виданий Екстрений Проїзний Документ незалежно від їхнього статусу.

Чи є переваги подорожі з формою I-512T (Проїзний Документ TPS) над поїздкою з формою I-512L (Проїзний Документ (Advance Parole Document))?

Особи які мають TPS статус, які подають форму I-131, «Заява на проїзний документ», можуть отримати Проїзний Документ TPS швидше. Також можна подати форму I-131 одночасно з формою I-821, Заява на Статус Тимчасового Захисту.

Форма І-512T (Проїзний Документ TPS) зазвичай дійсна до кінця поточного терміну TPS, доки її власник має право на TPS. Навпаки, форма I-512L, Проїзний Документ (Advance Parole Document) зазвичай видається на один рік.

Деякі офіцери Митної та Прикордонної Служби (CBP) можуть бути більше ознайомлені з подорожами пов’язаними з TPS статусом. У той час як рішення дозволити негромадянину (іноземцю) повторно в’їхати до США приймається в кожному конкретному випадку окремо, Департамент Внутрішньої Безпеки (DHS) опублікував директиви, якими керуються офіцери щодо політики подорожей і повернення з TPS статусом. Таким чином, особи які мають TPS статус, які повертаються з формою I-512T (проїзний документ TPS), можуть мати менше проблем із повторним в’їздом, ніж якщо б вони подорожували із звичайним проїзним документом (форма I-512L).

Крім того, власники TPS, які подорожують і повертаються за формою І-512T (Проїзний Документ TPS), будуть «допущені»  (“admitted”) до Сполучених Штатів за статусом TPS, доки вони мають право на TPS статус. Це стосується навіть українців, які спочатку вʼїхали на умовах гуманітарного паролю (“paroled”) до Сполучених Штатів.

Бути допущеним (admitted) на умовах TPS статусу може мати переваги перед вʼїздом на умовах гуманітарного паролю (“paroled”) коли мова йде про певний імміграційний захист та майбутні імміграційні процеси.

USCIS повідомило, що поточні власники TPS, які мають дійсний Проїзний Документ (Advance Parole Document) за формою I-512/512L, термін дії яких не закінчився, мають право продовжувати подорожувати та шукати повторного в’їзду до Сполучених Штатів за цими документами, доки їхній Проїзний Документ (Advance Parole Document) залишається дійсним. Однак поточні власники TPS, які подорожують і повертаються за формою I-512L (Проїзний Документ (Advance Parole Document)) замість форми I-512T (Проїзний Документ TPS), не будуть допущені до США на умовах статусу TPS, і  також вони можуть втратити свій статус TPS.  

Як Подати Заявку на Проїзний Документ для виїзду з США?

  • Щоб подати заявку на отриманняПроїзного Документу TPS або Проїзного Документу (Advance Parole Document), особи повинні подати форму I-131, «Заява на проїзний документ» та обрати тип 1.d у Part 2 Application Type.
  • Заявники можуть подати форму I-131 одночасно з поданням форми I-821 «Заяви на Статус Тимчасового Захисту».
    • Якщо вони подають форму I-131 разом із формою I-821 поштою, обидві форми можна надіслати на адресу, вказану для подачі заявок від українців.
    • Якщо вони подають форму I-131 окремо на основі форми I-821, «Заяви на Статус Тимчасового Захисту», що очікує на розгляд або вже затвердженої, вони повинні перевірити Адреси Безпосередньої Подачі для форми I-131.
  • Поточні власники TPS статусу, які мають проїзний документ (Advance Parole Document), можуть подати заявку на отримання нової форми I-512T, Дозвіл на Поїздку Негромадянина (іноземця) до Сполучених Штатів (Проїзний Документ TPS), подавши форму I-131. USCIS автоматично видасть форму 512T власникам TPS статусу.
    • Поточні власники TPS, які вже подали та мають форму I-131, що очікує на розгляд, не повинні подавати нову I-131.
    • Проте поточні власники TPS, які подали форму I-131 окремо до того, як подали заявку на TPS або мали статус TPS, можуть повторно подати форму I-131, щоб отримати новий Проїзний Документ TPS за формою I-512T.
  • Заявники на TPS статус, яким потрібно виїхати за межі Сполучених Штатів, доки USCIS ще розглядає їхню заяву на TPS статус, можуть це зробити, якщо вони мають Проїзний Документ (Advance Parole Document) за формою I-512 або якщо вони подають заявку на нову форму I-512L та отримають новий Проїзний Документ (Advance Parole Document).
    • Однак заявники на TPS статус, які виїжджають із США, поки їхня заява TPS очікує на розгляд USCIS, можуть отримати відмову в надані TPS статусу, і також їм може бути заборонено повторно в’їхати до США.
  • USCIS продовжить видавати звичайну форму I-512L, Проїзний Документ (Advance Parole Document) особам, які очікують розгляду початкових заяв на TPS, особам, які не подали заявки на TPS, і особам, які не мають права на TPS статус.
    • Особи, які перебувають в США на умовах гуманітарного паролю але не мають TPS статусу, які залишають США, поки їх заява I-131 очікує на розгляд в USCIS, втратять їхній статус, і їм може бути заборонено повторно в’їхати до США.
  • Поточні власники TPS, які мають дійсний Проїзний Документ (Advance Parole Document) I-512/512L, термін якого не закінчився, можуть продовжувати подорожувати та шукати повторного в’їзду до Сполучених Штатів, доки їхні Проїзний Документ (Advance Parole Document) залишається дійсним.
    • Однак поточні власники TPS статусу, які подорожують і повертаються за формою I-512L Advance Parole Document (замість форми I-512T Проїзний Документ TPS (TPS Travel Document)), не будуть допущені в США в TPS статусі, і вони можуть втратити свій статус TPS.

Скільки часу займає отримання Проїзного Документу та чи можна пришвидшити його видачу?

USCIS зазначає, що розгляд форми I-131 «Заява на проїзний документ» може зайняти 6-10 місяців. Українці, які подають форму I-131 одночасно з формою I-821, «Заява на Статус Тимчасового Захисту», можуть швидше отримати форму I-512T, Проїзний Документ TPS.

USCIS може пришвидшити форму I-131, «Заява на проїзний документ», якщо вона відповідає певним критеріям. Інструкції щодо прискорення запиту можна знайти тут: https://www.uscis.gov/forms/filing-guidance/how-to-make-an-expedite-request

Українці, які перебувають у надзвичайно невідкладній ситуації та потребують якнайшвидшого виїзду за межі США, можуть подати запит на Екстрений Проїзний Документ. Це не те ж саме, що прискорення поданої раніше форми I-131, «Заява на проїзний документ». Особи можуть надіслати запит на Екстрений Проїзний Документ до або після того, як вони подали форму I-131, «Заява на проїзний документ», але не можуть чекати, поки заява буде розглянута.

Щоб подати запит на Екстрений Проїзний Документ, необхідно записатись на зустріч з офіцером імміграційної служби у вашому місцевому офісі USCIS, зв’язавшись з USCIS через Контакт-центр. Візьміть з собою на зустріч наступне:

  • Заповнена та підписана форма I-131, «Заява на проїзний документ»
  • Оплата за подання – $575
  • Докази на підтримку екстреного запиту
    • Доказами надзвичайної ситуації можуть бути, але не вичерпно, потреба в медичній допомозі, доступ до якої неможливо отримати в США, догляд за членом сім’ї, який проходить реабілітацію або потребує медичної допомоги, відвідування дуже хворого члена сім’ї або відвідування похорон.
    • Залежно від типу невідкладної ситуації докази можуть включати медичну документацію, свідоцтво про смерть, лист від похоронного бюро, довідку від лікаря, нотаріально завірений лист від родича, документи щодо поховання тощо.
    • Документи, складені не англійською мовою, повинні супроводжуватися сертифікованим перекладом.
    • Супровідний лист із поясненням мети поїздки та коротким переліком документів, що містяться у вашій заявці, може бути корисним, хоча це і не обов’язковий.
  • Дві фотографії (як на паспорт)
    • Хоча це не обов’язково, копія біографічної сторінки з вашого поточного дійсного паспорта також може бути корисною.

Зверніть увагу, що запити на Екстрений Проїзний Документ вирішуються в кожному конкретному випадку. Офіцер USCIS має повне право схвалити або відхилити запит. Навіть якщо ви продемонструєте переконливу надзвичайну ситуацію, ваш запит на Екстрений Проїзний Документ може бути відхиллено. Якщо офіцер в місцевому офісі USCIS не схвалить вашу заявку на Екстрений Проїзний Документ, ви все одно можете подати заявку на звичайний Проїзний Документ до USCIS поштою.

Чи кожній особі в сім’ї потрібно подавати на проїзний документ?

Так, кожна особа, якій потрібно виїхати за межі Сполучених Штатів, повинна подати окрему заяву на отримання проїзного документа. Заявка кожної особи розглядатиметься окремо, щоб визначити, який тип проїзного документа може бути виданий.

Яка плата за проїзний документ і чи можна бути звільненим від оплати?

Плата за подання становить $575 за заявника.

Особи, які вважають, що вони мають право бути звільненими від оплати, можуть подати форму I-912, «Запит на звільнення від оплати» (або письмовий запит) разом із заявою за формою I-131. Вони повинні подати разом із формою I-912 необхідні докази своєї неспроможності сплатити збір за подання.

Для отримання додаткової інформації про звільнення від сплати зборів відвідайте www.uscis.gov/feewaiver.

Що трапиться, якщо особи виїдуть із США без попереднього отримання проїзного документа?

Важливо знати, що виїзд із Сполучених Штатів до отримання відповідного проїзного документа може призвести до втрати статусу. USCIS також вказує, що особам, які повертаються без проїзного документа, може бути відмовлено у повторному в’їзді до Сполучених Штатів.

  • Власники TPS статусу (ті, чия форма I-821, «Заява на Статус Тимчасового Захисту», вже була схвалена), які виїжджають до отримання Проїзного Документа TPS за формою I-512T, можуть втратити TPS статус і не зможуть повторно в’їхати.
  • Заявникам на TPS статус (тим, хто подав форму I-821, «Заява на Статус Тимчасового Захисту», але яку ще не затверджено), які виїжджають без Проїзного Документа (Advance Parole Document) за формою I-512L, може бути відмовлено у повторному в’їзді до США після повернення.
    • Заявники на TPS статус, які також подали заявку за формою I-131, «Заява на проїзний документ», але залишили країну, поки їх заявка I-131 ще не розглянута, вважатимуться такими, що відмовилися від форми I-131.
    • Крім того, заявники на TPS статус, які виїхали з США, поки їхня заявка на TPS ще на розгляді, вважатимуться такими, що відмовилися від своєї заявки на отримання TPS статусу.
  • Особи, які перебувають на умовах гуманітарного паролю (ті, хто в’їхали як UHP або DT і залишаються в такому самому статусі, але не мають TPS статусу), які виїжджають до отримання Проїзного Документа (Advance Parole Document) за формою I-512L (або Екстреного Проїзного Документа), втратять свій статус гуманітарного паролю.
    • Особи, які перебувають на умовах гуманітарного паролю, і які подали форму I-131 «Заява на проїзний документ», але покинули США, поки їх форма I-131 ще не розглянута, вважатимуться такими, що відмовилися від форми I-131.
  • Особи, які перебувають на умовах гуманітарного паролю, які подали заяву на надання притулку та мають намір виїхати за межі Сполучених Штатів, повинні попередньо отримати проїзний документ, якщо вони хочуть повторно в’їхати до Сполучених Штатів. Якщо заявник на надання притулку залишає Сполучені Штати без попереднього отримання проїзного документу для подорожі, USCIS вважатиме його заяву про надання притулку скасовано.

Якщо у вас є дійсний Проїзний Документ (Advance Parole Document) або Проїзний Документ TPS, чи гарантовано вам повторний в’їзд до США?

Хоча наявність проїзного документа, виданого USCIS, служить попередім дозволом на повернення до США, наявність Проїзного Документу (Advance Parole Document) або Проїзного Документа TPS не гарантує, що їм буде дозволено повторно в’їхати до Сполучених Штатів.

USCIS заявляє, що «видача Проїзного Документу НЕ дає вам безпосереднього права на в’їзд та не гарантує, що DHS дозволить в’їзд у Сполучені Штати після вашого повернення». Коли ви повернетеся в порт в’їзду в США (аеропорт або сухопутний кордон), офіцер CBP прийме остаточне рішення про те, чи дозволити їм повторно в’їхати до Сполучених Штатів. USCIS також повідомляє, що «DHS прийматиме окреме рішення щодо в’їзду кожного разу, коли ви використовуєте Проїзний Документ для повернення до Сполучених Штатів».

USCIS заявляє, що «DHS може відкликати або припинити дію вашого Проїзного Документу в будь-який час, у тому числі, коли ви перебуваєте за межами Сполучених Штатів… Якщо ви перебуваєте за межами Сполучених Штатів, відкликання або припинення дії вашого Проїзного Документу може перешкодити вам повернутися до Сполучених Штатів, якщо у вас немає дійсної візи чи іншого документа, який дозволяє вам подорожувати до Сполучених Штатів і шукати дозволу на в’їзд».

Нарешті USCIS попереджає, що «подорож за межі Сполучених Штатів може мати серйозні наслідки, якщо ви перебуваєте в процесі отримання статусу постійного проживання (подання заявки на Грін-карту). Загалом, якщо ви бажаєте отримати статус іммігранта (Green Card) і виїжджаєте зі Сполучених Штатів без відповідних документів (тобто Проїзного Документу), вам можуть заборонити в’їзд до Сполучених Штатів після повернення, або, навіть якщо вас приймуть, у вас можуть вважати такими, які відмовились від вашої заявки».

Таким чином, негромадяни, які подорожують за межі Сполучених Штатів, повинні знати, що завжди існує певний ризик (хоча і незначний, у деяких випадках) неможливості повторного в’їзду.

******

Контент на цьому веб-сайті надається лише для загальноосвітніх цілей. Він не призначений для сприйняття як юридична порада та не встановлює відносини адвокат-клієнт. Цей веб-сайт і його вміст є власністю Ukraine Immigration Task Force і не може бути відтворені в будь-якому форматі без письмового дозволу. Користуючись цим веб-сайтом, ви погоджуєтеся дотримуватися наших Умов використання. Дізнайтеся більше про те, як користуватися цим сайтом.

Зображення отримано з Clipartix.com.