Багато українців запитують про наслідки прийняття державних пільг, якщо вони пізніше захочуть подати заяву на грін-карту (законне постійне проживання).
Згідно з чинним Правилом громадського збору, «державний збір» визначається як негромадянин, «який отримував одну або більше державних пільг, як визначено в правилі, протягом більше 12 місяців протягом будь-якого 36-місячного періоду». Не всі пільги враховуються для визначення державного збору. Отримання пільг на оздоровлення, харчування та житло не враховується для осіб, які подають заяву на зміну статусу через родича або певного роботодавця. Лише грошова допомога, дохід від соціального страхування (SSI) або федеральний фінансований інституційний довгостроковий догляд (наприклад, догляд у будинку престарілих) зараховуються до державного збору для осіб, які подають заяву на зміну статусу через родича родини або певних роботодавців.
Однак отримання державних пільг не означає автоматично, що особа може стати державним обвинуваченим у майбутньому. Отримання пільг, що фінансуються державою, не означає, що ви cтаєте державним обвинуваченим. Аналіз державного збору використовує «перевірку сукупності обставин», а отримання пільг є лише одним із факторів. Особа, яка подає заяву на зміну статусу, може подати письмові свідчення про підтримку та підтвердження працевлаштування, щоб компенсувати попередні отримання пільг.
Найважливіше те, що українці з гуманітарним паролем МОЖУТЬ приймати ті федеральні пільги, на які вони були схвалені законом згідно з актом Конгресу, поки вони перебувають на дійсному гуманітарному паролі.
USCIS стверджує:
«USCIS не розглядає жодні державні пільги, отримані негромадянами, які, хоча і не є біженцями, мають право на допомогу з переселенням, програми надання прав та інші пільги, доступні для біженців. Це положення стосується лише тих категорій негромадян, які мають право на всі три перелічені типи підтримки (допомога з переселенням, програми надання прав та інші пільги), як правило, зарезервовані для біженців… У рамках зусиль уряду США допомогти негромадянам, які постраждали від Російського вторгнення в Україну, Конгрес також поширив пільги, які зазвичай надаються біженцям, на деяких українців».
Крім того, Американська асоціація імміграційних юристів висловила свою позицію наступним чином:
«Останнє правило також говорить, що коли негромадянин, який не є біженцем, законно отримує пільги, доступні для біженців, отримання цих пільг не буде розглядатися. Ці пільги включають допомогу в переселенні, програми надання прав та інші пільги, як правило, доступні для біженців, включаючи послуги, що надаються неповнолітнім без супроводу відповідно до 6 USC §279(g)(2). Сюди входять українці з гуманітарним паролем, афганські з гуманітарним паролем та [інші] негромадяни…»
USCIS підтверджує, що наступні пільги на охорону здоров’я, харчування та житло для негроманадян, які перебувають в країні під дією гуманітарного пароля, звільнятимуться від державного збору:
- TANF: Тимчасова допомога для потребуючих сімей
- SNAP: Додаткова програма допомоги в харчуванні
- CHIP: Програма дитячого медичного страхування
- Medicaid: Медичне страхування
Українці з гуманітарним паролем також можуть отримувати федеральні грошові виплати, визначені Конгресом, на які вони мають право, поки вони перебувають у США протягом свого гуманітарного періоду
Після закінчення терміну гуманітарного пароля або зміни вашого імміграційного статусу ви все ще можете мати право на деякі інші федеральні або державні пільги. Українцям, які вирішують отримати грошову допомогу після того, як вони більше не перебувають під дійсним гуманітарним паролем, рекомендується проконсультуватися з кваліфікованим імміграційним адвокатом, перш ніж подавати заяву на отримання постійного статусу через родича родини чи певних роботодавців.
Щоб дізнатися більше про пільги, відвідайте нашу сторінку Ресурсів у Сполучених Штатах: https://ukrainetaskforce.org/united-states/
Для отримання додаткової інформації про Правило громадського збору відвідайте веб-сайт: https://ukrainetaskforce.org/public-charge-ground-of-inadmissibility/