Що таке Статус тимчасового захисту (Temporary Protected Status (TPS))
Статус тимчасового захисту (Temporary Protected Status (TPS)) — це тимчасовий імміграційний захист, який надається громадянам певних країн, які не можуть повернутися на батьківщину через триваючий збройний конфлікт, екологічну катастрофу чи інші небезпечні обставини, визначені Державним департаментом США. Особи, яким надано TPS, захищені від виселення зі Сполучених Штатів і їм дозволяється працювати, якщо вони отримають дозвіл на працевлаштування через TPS. Особи, яким надано TPS, також можуть подати заявку на дозвіл на виїзд за кордон і повернення до США.
Коли починається і закінчується TPS для українців?
Міністерство національної безпеки призначило TPS для України на 18 місяців, починаючи з квітня 2022 року. У разі надання, статус TPS діє лише до кінця визначеного країною періоду, незалежно від подання особи чи дати схвалення. Поточний період TPS для України діє до 19 жовтня 2023 року.
Хто з українців має право на TPS?
Громадяни України, які прибули до США 11 квітня 2022 року або раніше та фізично перебувають у США безперервно з 19 квітня 2022 року, можуть подати заявку на отримання TPS. Українці, які прибули до США після 11 квітня, не мають права подавати документи на отримання TPS.
TPS доступний незалежно від поточного імміграційного статусу в США, за винятком тих, хто вже є громадянами США або законними постійними резидентами (власниками green card). Однак право на участь може бути змінено, якщо особу було засуджено за будь-який тяжкий злочин або 2 або більше проступків, скоєних у Сполучених Штатах. Особам, яких коли-небудь заарештовували, викликали до суду або засуджували за скоєння злочину, рекомендується поговорити з експертом з імміграційного законодавства, перш ніж подавати заявку на TPS. Крім того, для кожного питання може знадобитися отримати свідоцтво про розпорядження.
Особи, які раніше подали заяву на отримання притулку та мають справу, яка очікує на розгляд, повинні поговорити з адвокатом, перш ніж подавати заяву на TPS, оскільки отримання притулку може мати певні наслідки для осіб, яким надано TPS.
Як українцям отримати TPS?
Особи з України, які перебувають у США, повинні подати заявку на отримання TPS. Він не дається автоматично. Щоб подати заявку на отримання TPS, ви повинні заповнити форму I-821, Заявку на Тимчасовий Захищений Статус до USCIS.
Заявники можуть подати заявку онлайн або поштою. Щоб подати онлайн, вам або вашому адвокату потрібно буде подати заявку через веб-сайт Служби Громадянства та Імміграції США (USCIS), де вам знадобиться акаунт. Ви також можете надіслати заявку поштою на відповідну адресу, зазначену на цій сторінці, відповідно до штату, у якому ви проживаєте: https://www.uscis.gov/humanitarian/temporary-protected-status/temporary-protected-status-designated-country-ukraine
TPS набуває чинності з дати, коли USCIS схвалює заявку на тимчасовий захищений статус, а не з дати його отримання.
Зверніть увагу, що для отримання схвалення TPS може знадобитися 6-8 місяців.
Які документи потрібні для подання заявки на TPS?
Щоб подати заявку на TPS, вам потрібно буде довести, що 1) ви з країни, визначеної TPS (тобто України), 2) ви прибули до США не раніше зазначеної дати (11 квітня 2022 р.) і 3) ви безперервно проживаєте у США з 19 квітня 2022 року.
Нижче наведено список документів, які потрібно надати разом із заявою на TPS:
- Підтвердження громадянства
- Паспорт, свідоцтво про народження з фотографією або національний документ, що посвідчує особу з вашої країни, з фотографією та/або відбитком пальця.
- Підтвердження дати вашого в’їзду до США
- Паспортний штамп про в’їзд, запис про прибуття/від’їзд I-94 або інші документи, що підтверджують ваш в’їзд до США до 11 квітня 2022 року.
- Доказ вашого безперервного проживання в США з 19 квітня 2022 року до поточної дати. Вони можуть включати:
- Записи про роботу (виписки про оплату праці, форми W-2, податкові виписки IRS, державна перевірка податкової декларації, листи від вашого роботодавця, виписки з банків, з якими ви співпрацювали).
- Квитанції про орендну плату, рахунки за комунальні послуги (газ, електроенергія, телефон тощо), квитанції чи листи від компаній із зазначенням дат отримання послуг.
- Шкільні записи (табелі, листи тощо) зі шкіл, які ви або ваші діти відвідували в США, із зазначенням назв шкіл і дат відвідування.
- Лікарняні або медичні документи про лікування, яке ви або ваші діти отримували, із зазначенням назви медичного закладу та дат лікування або госпіталізації.
- Заяви церков, профспілок чи інших організацій, що стосуються вашого місця проживання та ідентифікують вас по імені.
- Інші різноманітні документи, такі як свідоцтва про народження ваших дітей, народжених тут, датовані банківські перекази та транзакції, листи, картка Соціального Страхування США (SSN), водійські права, картка Вибіркового Обслуговування (Selective Service), контракти, іпотека, страхові поліси тощо.
Чи кожній особі в сім’ї потрібно подавати заявку на TPS?
Так, кожна особа має подавати заявку на TPS окремо, і кожна заявка має включати комісію (якщо сім’я не подає заявку на звільнення від плати). Кожен заявник повинен індивідуально відповідати вимогам прийнятності для TPS. Члени сім’ї можуть подавати заявки одночасно або в різний час.
Який термін для українців для подання заявки на TPS?
Поточний період TPS для України закінчується 19 жовтня 2023 року. Ті, хто має право, можуть подати заявку на TPS у будь-який час протягом реєстраційного періоду, який розпочався 19 квітня 2022 року та завершився 19 жовтня 2023 року.
Де українці можуть отримати допомогу з поданням на TPS?
Українська імміграційна група співпрацює з іншими організаціями, щоб надати українцям юридичні клініки, які потребують допомоги у поданні заявки на TPS. Щомісячні клініки пропонуються до тих пір, поки українці мають право подавати заявку на TPS. Ці клініки проводяться віртуально з живими адвокатами та перекладачами. Будь-хто в США, хто має право подати заявку на TPS, може відвідувати ці клініки дистанційно. Щоб отримати допомогу, відвідайте цю сторінку: bit.ly/TPSClinics
Українці також можуть зареєструватися, щоб отримати допомогу з подачею на TPS через некомерційну організацію: http://L4GG.org/TPS-Ukraine
Допомога також доступна для подання заявки на отримання дозволу на працевлаштування (EAD) разом із TPS.
Чи можу я працювати, якщо маю TPS?
Отримання TPS не дасть вам автоматично дозвіл на працевлаштування. Ви повинні окремо подати форму I-765, заяву про дозвіл на працевлаштування. Ті, хто має право на отримання дозволу на працевлаштування, можуть подати заяву до того, як подадуть заяву на TPS, або одночасно. Це може допомогти швидше затвердити їхній документ про дозвіл на роботу.
Будь ласка, зверніть увагу, що українці, які мають певні статуси, такі як гостьові візи B-1/B-2, повинні проконсультуватися з адвокатом щодо своїх варіантів працевлаштування, оскільки ці статуси не дозволяють власнику візи працювати під час візового перебування. Особи, які вирішили працювати, маючи візу B-1/B-2, можуть порушити свій візовий статус і більше не зможуть використовувати цю візу для перебування або повернення до США.
Що станеться, коли закінчиться період TPS для України?
Особи, які мають TPS, повернуться до імміграційного статусу, який вони мали до отримання TPS, якщо цей статус не закінчився або особа успішно отримала новий імміграційний статус.
Чи можу я поновити статус TPS після закінчення терміну його дії?
Міністерство внутрішньої безпеки вирішуватиме, чи змінювати або продовжувати поточний період TPS для України. Очікується, що рішення буде оголошено в серпні 2023 року. Якщо TPS буде продовжено для України, ті, чий поточний TPS закінчується в жовтні 2023 року, повинні будуть повторно подати заявку на TPS до закінчення поточного терміну.
Чи надає TPS можливість отримати громадянство США?
TPS не надає особі автоматично шлях до громадянства чи законного постійного проживання (a green card). Однак особа зі статусом TPS, яка в іншому випадку має право на постійне проживання, може подати заяву на цей статус. Подібним чином особа, яка має право подати заяву на постійне проживання, поки вона має TPS (наприклад, якщо вона одружується з громадянином або постійним жителем США), може подати заявку на грін-карту.
Для отримання додаткової інформації про TPS відвідайте нашу сторінку ресурсів у Сполучених Штатах за адресою https://ukrainetaskforce.org/united-states/